Men's Health dergisi, ünlü üniversitelerin bilimsel araştırmalarına dayanarak ilaç almadan daha sağlıklı yaşamanın 50 yolunu yazdı. Kafeinden uzak durmayı öğütleyen bu öneriler arasında korku filmi izlemek, şiir ezberlemek, kum torbası yumruklamak ve evlenmek de var.

* Izgara biftek yiyin, içerdiği yağların yüzde 50'si yararlıdır, bağışıklık sistemini güçlendirir.

* Korku filmi izleyin. Kalp atışlarını hızlandıran her şey iyidir. Aşık olmak da kalbi güçlendirir.

* Sisli günlerde egzersizi evde yapın. Oksijen az olduğu için kan pıhtılaşması riski yüksektir.

* Dumanaltı olmayın. Haftada 3 kez 30 dakika sigara dumanına maruz kalanların kalp riski yüksek.

* Yüzün. Yüzme ve tırmanma gibi aktif sporlar ile günde 50 kalori yakmak kalbe iyi geliyor.

* Meditasyon yapın. Günde 20 dakika meditasyon, depresyon riskini yüzde 25 azaltır.

* Kum torbasını yumruklayın. Öfkeyi bu şekilde söndürmek kalp riskini yüzde 50 düşürür.

* Aspirin için. Düzenli kullanımı koroner kalp hastalığı riskini yüzde 28 düşürür.

* Kahvaltı edin. Harvard'da yapılan bir araştırmaya göre, her gün kahvaltı etmek, aşırı kilolu olma riskini yüzde 44 azaltıyor.

* Merdiven çıkın. Günde 4-5 bin adım merdiven çıkanların yüksek tansiyon riski azalıyor.

* Yeşil salata yiyin. Yeşil yapraklı gıdalar ve yumurtanın beyazı kalp hastalıklarına karşı etkilidir.

* Daha çok çay için. Amerikan Kalp Birliği'ne göre günde 2 bardak çay içenlerin kalp krizinden ölme riski yüzde 25 azalıyor.

* Kafein almayın. Kafein içeren içecekler yüksek tansiyon riskini artırıyor, dikkat edin.

* Sosyalleşin. Chicago Üniversitesi'nin araştırmasına göre yalnız insanlar stresle başa çıkamıyor ve kalp krizi riski artıyor.

* Tuzu azaltın. Amerikan Kalp Birliği'nin 20 yıllık araştırmasına göre kanında sodyum oranı yüksek olanların kalp krizinden ölme riski yüzde 61 daha fazla.

* Partnerinize dokunun. Eşler arasında günde 10 dakika ten teması tansiyonu düşürüyor.

* Domates yiyin. İçindeki likopen maddesi damarlarda kolesterol birikmesini engelliyor.

* Su için. Günde 8 bardak su içmek kalp krizi riskini yüzde 60 oranında azaltıyor.

* Greyfurt yiyin. Günde bir tanesi damarların tıkanmasını yüzde 46 oranında önlüyor, kötü kolesterol seviyesini yüzde 10 düşürüyor.

* Şiir ezberleyin. İsviçre'de yapılan bir araştırmaya göre günde yarım saat şiir okuyanların stres düzeyleri azalıyor.

* Şeker yerine bal. Illinois Üniversitesi balın kalp hastalıklarına karşı etkili maddeler içerdiğini ortaya çıkardı. Şeker ise, kalp hastalıkları riskini artırıyor.

* Gülümseyin. Harvard Üniversitesi bilim adamlarının araştırmasına göre, hayata olumlu bakan, gülümseyen insanların kalp problemi riski yarı yarıya azalıyor.

* Sık ama az yiyin. İngiliz Tıp Dergisi'nde yer alan bir araştırmaya göre, günde 5-6 öğünde azar azar yiyenlerin kolesterol seviyesi yüzde 5 azalıyor.

* Ağırlık çalışın. Harvard Üniversitesi'nin araştırmasına göre, haftada 30 dakika ağırlık çalışmak, kalp hastalıkları riskini yüzde 23 düşürüyor.

* 2 fincanda durun. Günde 4 fincan kahve içenlerde kalbe zarar veren homomsistin maddesinin oranı, kahve içmeyenlere oranla yüzde 11 artıyor.

* Fındık yiyin. Harvard Üniversitesi araştırmacılarına göre, günde bir avuç fındık yemek kalp krizi riskini yüzde 30 azaltıyor.

* Uykunuzu alın. 10 yıllık bir araştırma, günde 4-5 saat uyuyanların, kalp hastalığı riskinin 8 saat uyuyanlara göre yüzde 40 arttığını ortaya koydu.

* Kızarsaglikli yasam...ems mış patatesi silin. 80 bin kişi üzerinde 14 yılda yapılan bir araştırmaya göre, kötü kolesterol seviyesini yükselten en önemli gıda patates kızartması.

* Daha çok seks yapın. Bristol Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, haftada en az 2 kez seks yapan erkeklerin kalp krizi ve felç riski daha az seks yapanlara göre üçte bir oranında azalıyor.

* Mayonez değil zeytinyağı. Günlük 56 gram zeytinyağı tüketmek ilk kalp krizinden ölme riskini yüzde 82 azaltıyor. Salatayı zeytinyağı sosuyla yemekte fayda var.

* Elma yiyin. Sıkça elma yiyenlerin kalp hastalıkları geliştirme riski az elma yiyenlere göre yüzde 20 azalıyor.

* Balığı eksik etmeyin. Haftada en az 2 kez balık yiyin. Bunu yapamıyorsanız balık yağı hapı için. Balık, tansiyonu düşürür, kalp atışlarını düzenli tutar.

* Taze üzüm mucizesi. Connecticut Üniversitesi uzmanları, taze üzümün kolesterolü düşürdüğünü ve damarları temizlediğini ortaya çıkardı.

* Kilonuzu sabit tutun. Michigan Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, sıkça kilo alıp verenler daha zayıf bir kalbe sahip oluyor. Ayrıca kan dolaşımları düzensiz hale geliyor.

* Çapkınlara rahat yok. Evlilik dışı ilişkiler ölümcül kalp krizi riskini artırıyor. İngiltere'de yapılan araştırmada seks sırasındaki ani ölümlerin yüzde 75'inin evlilik dışı ilişki sırasında meydana geldiğini ortaya koydu.

* Stresi müzikle yenin. Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, sabahları müzik dinlemenin stresi azalttığnı ortaya koydu.

* Masaj yaptırın. Masaj yaptırmak hem stresi azaltır, hem de deride iltihaplanmaya yol açan kimyasalları azaltır.

* Part-time vejetaryen olun. Kanada'da yapılan bir araştırmada, günlük öğünlerine tahıl fındık, fasulye, soya gibi besinler ekleyenlerin bir ay içinde kötü kolesterol ssaglikli yasam...ems eviyelerini yüzde 30 düşürdükleri ortaya çıktı.

* Siyah çikolata yiyin. Johns Hopkins Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma bitter çikolatanın içerdiği yağın üçte birinin vücuda yararlı doymamış yağ olduğunu ortaya koydu.

* B vitamini alın. ABD'deki Cleveland Kliniği'nde yapılan bir araştırmaya göre, B vitamini düşük gıdalar yiyenlerin kalp hastalığı geliştirme riski yüzde 50 daha fazla.

* Kürek çekin. Kürek sporu, koşuya göre, kalbe daha çok kan pompalanmasını sağlıyor. Bu da kalbi güçlendiriyor.

* Grip aşısı olun. İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, grip aşısı yaptıranların kalp krizinden hastaneye kaldırılmaları riski yüzde 19 azalıyor.

* Eğitiminizi tamamlayın. California'da yapılan bir araştırma üniversite mezunlarının, kalp krizi geçirme riski eğitimsizlere göre daha düşük.

* Aktiviteden vazgeçmeyin. Günde 5-10 dakika olsa spor yapmak, kalp krizi riskini düşürüyor.

 

3